Mon, Jul 22, 2024
Budownictwo ekologiczne: certyfikaty LEED, BREEAM, etc.
Aktualności Budownictwo

Budownictwo ekologiczne: certyfikaty LEED, BREEAM, etc.

Certyfikaty LEED, BREEAM - pielgrzymka ekologów!

  • Published28 lutego, 2024

Certyfikaty LEED i BREEAM: co to takiego?

Certyfikaty LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) oraz BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to systemy oceny zrównoważonych budynków. Oba certyfikaty mają na celu promowanie budownictwa ekologicznego i zielonych rozwiązań w projektowaniu, budowie i eksploatacji budynków. LEED jest bardziej popularny w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy BREEAM jest powszechnie stosowany w Europie.

Certyfikat LEED i BREEAM oceniają różne aspekty budynku, takie jak efektywność energetyczna, zużycie wody, zarządzanie odpadami, jakość powietrza wewnętrznego oraz wpływ na środowisko. Oba systemy przyznają punkty za spełnianie określonych kryteriów związanych z tymi obszarami. Im więcej punktów zdobędzie budynek, tym wyższy poziom certyfikatu może otrzymać.

Budownictwo ekologiczne: jak otrzymać certyfikat?

Aby otrzymać certyfikat LEED lub BREEAM, należy spełnić określone wymagania każdego systemu oceny. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj zatrudnienie profesjonalnego konsultanta LEED lub BREEAM, który pomoże w procesie oceny i uzyskaniu certyfikatu. Konsultant pomoże w przygotowaniu dokumentacji, przeprowadzeniu niezbędnych testów oraz wypełnieniu wniosku o certyfikat.

Ważnym elementem jest także projektowanie zrównoważonego budynku, który uwzględnia aspekty takie jak efektywność energetyczna, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ochrona zasobów wodnych oraz minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko. W trakcie budowy należy również monitorować i kontrolować procesy, aby zapewnić spełnienie wszystkich wymagań.

Po zakończeniu budowy i przeprowadzeniu niezbędnych testów, zgłasza się budynek do oceny. W zależności od zdobytej liczby punktów, budynek może otrzymać certyfikat LEED lub BREEAM na odpowiednim poziomie, na przykład LEED Silver, BREEAM Very Good itp. Certyfikat potwierdza, że budynek został zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i spełnia wysokie standardy ekologiczne.